مقالات

ظروف دارو باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

بطری پلی اتیلن کد 1174

ویژگی های ظروف دارو

خرید ظرف دارو در بازار مستلزم آگاهی از یک سری نکات است که شاید کمتر کسی به آنها توجه کند، ظروف شیشه دارو استاندارد دارای ویژگی های خاصی است که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. این ظرف باید با آنچه که تولید کنندگان برای بسته بندی محصولات دارویی استفاده می کنند قابل مقایسه باشد و باید هویت، قدرت، کیفیت و خلوص محصول را حفظ کرده و از آلودگی های محیطی جلوگیری کند. ویژگی های ایمنی مانند محفظه مقاوم در برابر کودک باید( چایلد پروف) نیز ارائه شود.

بطری پلی اتیلن کد 1146

توزیع نادرست تنها موضوعی است که می تواند از بسته بندی های نادرست ظروف دارو ناشی شود. شرایط خطرناک نگهداری، دستکاری داروها و تولید داروهای تقلبی همگی می توانند در شرایطی اتفاق بیفتند که بسته بندی به اندازه لازم موثر نباشد. اما برای جلوگیری از این مشکلات قبل از به خطر انداختن بهداشت عمومی چه کاری می توان انجام داد؟

چگونگی بسته بندی دارو با دستورالعمل های دقیق نگهداری، تولید کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که دستورالعمل های ذخیره سازی به طور واضح و دقیق در جعبه و در جزوه دستورالعمل نشان داده شده است. بدون این وضوح  بیماران می توانند ناآگاهانه سلامتی خود را به خطر بیاندازند.

در هنگام حمل و نقل دارو باید شرایط ذخیره سازی در نظر گرفته شود. اگر برای زنده ماندن محصولات پزشکی باید زنجیره سرما را حفظ کرد، مجهز بودن خدمات تحویل برای تأمین شرایط صحیح بسیار مهم است. واکسن ها مواد بیولوژیکی حساسی هستند. واکسن آنفلوانزا به یخ زدگی حساس است، در حالی که سایر داروها به گرما و نور حساس هستند.

از آنجایی که قدرت واکسن به معنی توانایی واکسن در ایمن سازی موثر بیما ، در صورت عدم حفظ این متغیرها می تواند کاهش یابد، برای همین برای اطمینان از کیفیت آنها، واکسن ها باید از درجه حرارت شدید محافظت شوند.

هنگام حمل داروی حساس به دما، باید از جعبه های خنک معتبر و مجهز به دماسنج استفاده شود. واکسن های حساس به نور، مانند سرخک، اوریون- سرخچه (MMR)  باید در ظروف داروی  شیشه ای تیره نگهداری شوند تا از تابش نور در امان باشند. همچنین مهم است که چنین واکسنهایی در بسته بندی ثانویه نگهداری شوند تا در حین نگهداری و حمل و نقل بیشتر از آنها محافظت شود.

خرید

رطوبت عامل دیگری است که می تواند ذخیره ایمن دارو را مختل کند. هنگام بسته بندی ظروف دارو که می تواند تحت تأثیر میزان رطوبت قرار گیرد، تولیدکنندگان باید راه های محافظت از آن را در نظر بگیرند. همه ما کیسه های ژل سیلیکا را دیده ایم که در جعبه یک جفت کفش جدید گذاشته ی شود. اما آیا می دانید کیسه های خشک کن در کنترل رطوبت داخل بسته بندی، به ویژه برای محصولات دارویی بسیار مهم هستند؟

اگرچه ممکن است بدون تعمق زیاد این بسته ها را از کفش های جدید یا کیف های دستی خود دور بریزیم اما این کیسه های کوچک قدرتمند برای محافظت از محصولات دارویی در برابر رطوبت از اهمیت حیاتی برخوردار هستند.

رطوبت می تواند عواقب  بسیار جدی برای داروهای نجات دهنده داشته باشد. رطوبت موجود در بسته بندی داروها یا ظروف می تواند مشکلات زیادی از جمله تخریب مواد فعال، کاهش قدرت دارو و ایجاد کپک کند.

ایمنی دارو فقط مربوط به آنچه درون جعبه است نیست و برای جلوگیری از خطاهای غیر قابل جبران، ذخیره سازی بی اثر و خطر تداخل داروها و محصولات تقلبی، تولیدکنندگان دارو باید بسته بندی را به دقت بررسی کنند. قدرت دارو برای ایمنی و کارآیی آن بسیار مهم است و حتی کوچکترین لغزش در هر دو طرف حاشیه می تواند منجر به فاجعه انسانی شود. هنگام بسته بندی این محصولات قوی، ارتباطات روشن، انطباق با مقررات و راه حل های هوشمند باید اجرا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *