XTEMOS ELEMENT

مقالات

انواع پلاستیک

پلاستیک، محصولی پیش پا افتاده یا پیچیده؟

“پلاستیک” آنقدرها هم که فکر می کنید کالای ساده ای نیست و انواع زیادی دارد که هر کدام با دیگری متفاوت است. علاوه بر کاربری های متفاوت، برخی از آنها قابل استفاده مجدد هستند و برخی دیگر پس از چندین بار استفاده مواد خطرناک تولید می کنند؛ برخی به راحتی قابل بازیافت هستند و برخی دیگر به مراحل پیچیده تری در فرآیند بازیافت نیاز دارند.

انواع پلاستیک رایج در دنیا چیست؟

اغلب افراد به شنیدن کلمه “پلاستیک” یک مفهوم کلی را به خاطر می آورند؛ این در حالیست که امروزه در دنیا 7 نوع پلاستیک موجود است که هر کدام مصارف متفاوتی دارند. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

 

  1. پلی اتیلن ترفتالات (PET یا PETE)

 

به عنوان فیبر بدون چین و چروک نیز شناخته می شود. این نوع ماده با کیسه های پلاستیکی که معمولاً در سوپر مارکت می بینیم متفاوت است. پت به دلیل توانایی قوی در جلوگیری از ورود اکسیژن و خراب شدن محصول داخل، بیشتر برای اهداف بسته بندی غذا و نوشیدنی استفاده می گردد. همچنین به جلوگیری از خروج دی اکسید کربن موجود در نوشابه های گازدار کمک می کند. این یکی از پرکاربردترین پلاستیک ها است. سبک، قوی و  معمولاً شفاف است.

پت در ساخت بطری های نوشیدنی ، بطری های غذا مانند سس سالاد، کره بادام زمینی، عسل، لباس یا طناب پلی استر و … کاربرد دارد.

 

*برای آشنایی بیشتر با پلاستیک پت اینجا کلیک کنید.

 

  1. پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

 

در مقایسه با انواع دیگر، HDPE دارای زنجیرهای پلیمری تقریباً بدون انشعاب طولانی است که آنها را بسیار متراکم کرده و از PET قوی تر و ضخیم تر است. HDPE معمولاً به عنوان کیسه مواد غذایی، شیر مات، ظرف آب میوه، بطری های شامپو و بطری دارو استفاده می شود.HDPE  نه تنها قابل بازیافت است بلکه نسبتاً از PET پایدارتر است. این ماده به عنوان گزینه ایمن تری برای استفاده از غذا و نوشیدنی در نظر گرفته می شود.

در مجموع، پلی اتیلن از رایج ترین پلاستیک های جهان است که به سه نوع تقسیم می شود: چگالی بالا، چگالی کم و چگالی کم خطی. پلی اتیلن با چگالی بالا قوی و مقاوم در برابر رطوبت و مواد شیمیایی است ، که آن را برای کارتن، ظروف، لوله ها و سایر مصالح ساختمانی ایده آل می کند.

اغلب کارتن های شیر، بطری های مواد شوینده، آسترهای جعبه غلات، اسباب بازی، سطل ها، نیمکت های پارک و لوله های سفت از این ماده تهیه می شوند.

 

  1. پلی وینیل کلرید (PVC یا وینیل)

پیش از انکه فرآیند تولید و دفع پی وی سی یا وینیل PVC به عنوان عامل خطرات جدی بهداشتی و مسائل مربوط به آلودگی محیط زیست اعلام شود دومین رزین پلاستیکی پرکاربرد در جهان بعد از پلی اتیلن بود. PVC به ندرت توسط برنامه های بازیافت پذیرفته می شود، به همین دلیل است که بهتر است از استفاده از آن اجتناب شود.

این پلاستیک سخت و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و هوازدگی است و برای ساخت و ساز ساختمان مورد نظر است. با توجه به اینکه جریان الکتریسیته را هدایت نمی کند، آن را برای برنامه های کاربردی با تکنولوژی بالا مانند سیم و کابل مناسب می دانند. همچنین به طور گسترده در برنامه های پزشکی استفاده می شود زیرا برای میکروب ها نفوذ ناپذیر است، به راحتی ضدعفونی می شود و برای برنامه های یکبار مصرف که عفونت ها را در مراقبت های بهداشتی کاهش می دهد ایده آل است. از طرف دیگر، باید توجه داشته باشیم که PVC خطرناک ترین پلاستیک برای سلامتی انسان است که در تمام چرخه عمر سموم خطرناک (مانند: سرب ، دیوکسین ، وینیل کلراید) را پخش می کند.

از پی وی سی در تولید لوله های لوله کشی، کارت های اعتباری، اسباب بازی های انسان و حیوانات خانگی، ناودان باران، حلقه های دندان درآوردن، کیسه های مایع IV و کیسه های خون، لوله های پزشکی و ماسک های اکسیژن استفاده می شود.

انواع شیشه روغن

روغن ها انواع متفاوتی دارند؛ ویژگی مشترک در تمامی آنها اهمیت بسته بندی و نگه داری است. روغن ها را با توجه به طول زمان مصرف و نوع کارکرد می توان در بطری های پلاستیکی و یا شیشه ای ذخیره سازی کرد. روغن های کوچک و کم مصرف تر مانند آرگان، نارگیل و غیره را می توان در شیشه های کوچک قطره چکان نیز نگه داری کرد. این شیشه ها نه تنها حفاظت بهتری برای این دست محصولات فراهم می کنند بلکه با پیپت می توان مقدار کمی از آنها را برداشته و استفاده کرد.

بخش وسیعی از صنعت تولید ظروف نگه داری روغن، مربوط به روغن های خوراکی مانند شیشه روغن زیتون، شیشه روغن سرخ کردنی و پخت و پز می باشد. روغن های آشپزی نه تنها به طبخ درست غذا کمک می کنند بلکه طعم آن را نیز افزایش می دهند. برای هر دو گروه تولید و مصرف کننده حائز اهمیت است که شیشه مورد نظر روغن را تازه نگه دارد و از انقضاء زود آن جلوگیری کند، روغن را به راحتی پخش کند و هم چنین ضد هوا، ضد نور و ضد نشت باشد. گروه تولیدی مه پلاست با در نظر گرفتن تمام جوانب با کیفیت ترین شیشه روغن را در بازار عرضه می کند.

چرا شیشه برای نگه داری روغن بهتر است؟

گرما، نور، اکسیژن، رطوبت و نور خورشید عواملی هستند که می توانند بر تاریخ انقضای روغن شما تأثیر بگذارند؛ در نتیجه باید همیشه در ظروف مرغوب، در جای خشک و خنک نگهداری شوند. شیشه یکی از محبوب ‌ترین گزینه ‌های بسته ‌بندی روغن ‌های ضروری است، زیرا روغن‌ به دلیل ماهیت شیشه آسیب نمی بیند. جفت شدن بطری شیشه ای با یک درب ضد هوا بهترین بسته بندی را به شما ارائه می دهد.

تمام روغن های گیاهی حاوی اسیدهای چرب غیراشباع هستند. آنها پس از قرار گرفتن در معرض دمای بالا و هوا برای مدت طولانی خراب می شوند. آنها باید از اصول آب بندی، محافظت در برابر نور و حفظ گرما پیروی کنند. اگر یک بطری بزرگ روغن دارید، فقط مقداری از آن را در یک بطری کوچکتر ریخته و از شیشه روغن کوچکتر برای پخت و پز روزانه استفاده کنید. کاهش دفعات باز و بسته کردن بطری بزرگ تر به تازگی روغن کمک میکند.

 

شیشه روغن زیتون

اکسیژن باعث اکسیداسیون روغن ها می شود و آن را فاسد می کند. این عامل، ماندگاری و کیفیت روغن زیتون (و بسیاری از روغن ها و چربی های دیگر) را تا حد زیادی کاهش می دهد.

ماندگاری روغن زیتون به دلیل بروز طعم های بد در روغن در طول زمان محدود می شود. این طعم ها می توانند به دلیل واکنش های شیمیایی مختلف، به ویژه اکسیداسیون، ایجاد شوند. رنگدانه ها (مانند کلروفیل) و همچنین اسیدهای چرب غیر اشباع و همچنین سایر اجزای جزئی دیگر می توانند تحت تأثیر نور و اکسیژن اکسید شوند. به این ترتیب، بهتر است روغن زیتون را دور از نور و اکسیژن نگهداری کرد. (ظرف بسته بندی باید بسته نگه داشته شود).

چرا روغن زیتون در بطری های سبز بسته بندی می شود؟

پایداری روغن زیتون دلیل تولید ظروف متفاوات برای بسته بندی انواع مختلف روغن زیتون است. ظروف فلزی غیر شفاف از روغن زیتون در برابر نور و هوا محافظت می کند. بطری های شیشه ای با رنگ تیره، به خصوص سبز (برای جلوگیری از اکسیداسیون کلروفیل)، به خوبی از آن محافظت می کنند. از طرف دیگر بطری های پلاستیکی شفاف محافظت کمتری را ارائه می دهند. روغن های تصفیه نشده نسبت به روغن های تصفیه شده سریع تر فاسد می شوند.

 

شیشه روغن زیتون معمولا یک بطری ای تیره به رنگ سبز تیره یا قهوه ای تیره می باشد. اسید چرب‌غیراشباع موجود در روغن زیتون کاملاً ناپایدار است. هنگامی که در معرض نور خورشید یا دمای بالا قرار می گیرد، به سرعت تغییر می کند، بنابراین اثر خود را برای محافظت از قلب و مغز از دست می دهد. در عین حال، برخی از یون‌ های موجود در فلز نیز ممکن است با اسیدهای چرب غیراشباع واکنش داده و بر کیفیت تأثیر بگذارند، بنابراین نمی‌توان از بسته ‌بندی فلزی استفاده کرد. این به ما یادآوری می کند که روغن زیتون باید سعی کنید بسته بندی های کوچک بخرید. هنگام خرید و ذخیره سازی روغن زیتون به تهیه ظروف شیشه ای تیره برای نگهداری آن توجه کنید؛ آن را در مکانی تاریک، تهویه شده، خشک نگهداری کرده و در اسرع وقت مصرف کنید. در صورتی که روغن زیتون برای مدت طولانی با هوا در تماس باشد، تخریب اکسیداتیو رخ می دهد.

 

برای تهیه‌ی انواع شیشه روغن با مجموعه‌ی مه پلاست از طریق صفحه‌ی تماس با ما در ارتباط باشید.

روش های تولید پلاستیک (تزریقی واکنشی و چرخشی)

در این مطلب تصمیم داریم تا شما را به روش های قالب گیری تزریقی واکنشی و قالب گیری چرخشی دیگری از تولید پلاستیک آشنا کنیم.

قالب گیری تزریقی واکنش Reaction Injection Molding

این نوع روش تولید پلاستیک به بهترین وجه برای تولید قطعات پلاستیکی مستحکم، انعطاف پذیر و سبک استفاده می شود. رایج ترین ماده قابل پردازش قالب گیری تزریقی واکنشی پلی اورتان است، اما برخی دیگر شامل پلی اوره ها، پلی ایزوسیانورات ها، پلی استرها، پلی فنول ها، پلی ایپوکسیدها و نایلون 6 می باشند.

RMI نسبتاً یک گزینه گران قیمت در تولید پلاستیک در نظر گرفته می شود؛ هزینه اصلی مربوط به مواد است، در نظر داشته باشید که قطعه ی حاصله همیشه باید با روکش ژل بر پایه اورتان پوشانده یا رنگ آمیزی شود، این فرآیند همچنین نیازمند نیروی کار مضاعف است و نتیجتا قیمت قطعه را افزایش می دهد.

نحوه ی ساخت با قالب گیر تزریقی واکنشی به چه صورت است؟

از پلاستیک حرارتی استفاده می کند که در داخل قالب واکنش شیمیایی انجام داده مانند کف منبسط شده و حفره قالب را پر کنند. حفره قالب پس از تکمیل واکنش شیمیایی، قسمت پلاستیکی شکل نهایی خود را می گیرد.

کدام صنایع برای تولید کالای موردنیازشان از  قالب گیری تزریقی واکنشی استفاده می کنند؟

صنعت خودرو بزرگترین مصرف کننده روش RMI است زیرا معمولاً برای ایجاد قطعات پلاستیکی خودرو مانند داشبورد، ضربه گیر، تخته پله و غیره استفاده می شود.

 

قالب گیری چرخشی (روتو) Rotational Molding (Roto)

قالب گیری چرخشی که با عنوان قالب روتو نیز شناخته می شود یکی دیگر از روش های تولید پلاستیک بوده که اگرچه از قالب هایی با هسته و حفره استفاده می کند، اما در مقایسه با قالب تزریق، فرایند متفاوتی را در پی دارد. قالب گیری چرخشی به ابزارهای ارزان تری نسبت به سایر تکنیک های قالب نیاز دارد زیرا این فرایند برای پر کردن قالب از نیروی گریز از مرکز استفاده می کند نه فشار. دارای برخی محدودیت های طراحی است و محصولات نهایی دارای تحمل کمتری هستند. از آنجا که کل قالب باید گرم و سرد شود ، این فرایند همچنین دارای چرخه طولانی است و کارایی آن را برای کاربردهای با حجم بیشتر محدود می کند.

نحوه ی عملکرد قالب گیر چرخشی چگونه است؟

پودر پلاستیک به داخل حفره قالب ریخته می شود و قالب در فر قرار می گیرد. هنگام گرم شدن، قالب به آرامی بر روی دو محور می چرخد و گرانش برای چسباندن پلاستیک به دیوار ابزار و ایجاد ضخامت مناسب استفاده می شود. سپس قالب را از فر خارج کرده و به آرامی سرد می شود تا از پیچ خوردگی جلوگیری شود. خنک سازی کامل می تواند چند دقیقه طول بکشد ، پس از آن ابزار باز می شود و قطعه برای چرخه بعدی برداشته می شود.

 

محصولات قالب گیر چرخشی کجا استفاده می شوند؟

قالب چرخشی اغلب برای ایجاد اشکال بزرگ، توخالی یا مقعر و با دیوارهای ضخیم برای استفاده در فضای باز مانند قایق رانی و وان ایده آل است. قطعات درز ندارند بنابراین قوی هستند و ساخت آنها نسبتاً ساده و ارزان است. تنها نکته منفی این است که این ابزارها تنها چند هزار دور دوام می آورند و کیفیت پایانی قطعات در بهترین حالت متوسط است بنابراین برای شکل دهی دقیق مناسب نیستند. محصولات معمولی قالب بندی شده شامل تانک، شناور، ظروف بزرگ، اسباب بازی، کلاه ایمنی و بدنه قایق رانی می باشد.

روش های تولید پلاستیک (دمشی یا بادی)

از جمله روش های تولید پلاستیک روش های بادی یا دمشی هستند که به 3 دسته تقسیم می شوند. در این مقاله انواع قالب گیری های بادی را معرفی میکنیم.

قالب گیری دمشی یا بادی Injection Blow Molding

فرآیند قالب گیری دمشی یا بادی برای تولید شیشه های توخالی و اشیاء پلاستیکی در مقادیر زیاد استفاده می شود. مواد پلاستیکی مورد استفاده برای این روش معمولاً PET (پلی اتیلن ترفتالات) یا PEEK (پلی اتر-اتر-کتون) به دلیل وضوح آنها هستند و استفاده از آنها برای مواد مصرفی ایمن است. بازیافت هر دو نوع پلاستیک نیز آسان است که برای شرکتهایی که قصد استفاده از بطری های پلاستیکی را دارند مزیت محسوب می شود. فرآیند به راحتی قابل کنترل و تکرار است و معمولاً برای بطری های نوشیدنی پلاستیکی شفاف استفاده می شود.

مزیت این شیوه ایجاد گردنه هایی در ظروف پلاستیکی است. از معایب این شیوه می توان به 3 مورد اشاره نمود:

فقط مناسب بطری های با ظرفیت کوچک است زیرا کنترل مرکز پایه در هنگام دمیدن دشوار است.

هیچ گونه افزایشی در مقاومت آن ایجاد نمی شود زیرا مواد به صورت دو محوره کشیده نمی شوند.

اضافه کردن دسته در این روش امکان پذیر نمی باشد.

نحوه ی کار قالب گیر دمشی به چه صورت است؟

در فرآیند IBM، پلیمر با تزریق روی یک پایه اصلی قالب گیری می شود. سپس پین هسته به یک ایستگاه قالب گیری چرخانده می شود تا باد شود و سرد شود. این روش از سه روش قالب گیری ضربه ای کمترین استفاده را دارد و معمولاً برای ساخت بطری های کوچک پزشکی و تک سرو استفاده می شود.

 

 قالب گیری ضربه ای اکستروژن Extrusion blow molding

قالب گیری اکستروژن متداول ترین روش برای ساخت ظروف ارزان قیمت و دیواره های نازک است. سریع است و ابزارها به راحتی ساخته می شوند، اما قطعات نمی توانند بسیار پیچیده یا با دقت بالا ساخته شوند.

از مزایای قالب گیری اکستروژن می توان به هزینه پایین ابزار و قالب، نرخ سریع تولید، قابلیت قالب گیری قطعات پیچیده و گنجانده شدن دسته ها در طراحی اشاره کرد.

محدودیت به قطعات توخالی، غیر قابل بازیافت بودن پاریس ها و نیاز به برش چرخشی برای ساختن جارهای پلاستیکی با گردن پهن از معایب قالب گیری ضربه ای است.

 

نحوه ی کار قالب گیر ضربه ای چگونه است؟

پلاستیک مذاب به شکل قطره ای بزرگ که پاریسون نامیده می شود، در قالب دو تکه تاشو قرار می گیرد. هنگامی که قالب بسته شد، پاریسون مانند بادکنک باد می شود تا حفره خالی قالب را پر کند. از آنجا که دیواره های قالب با آب سرد می شوند، پلاستیک به سرعت جامد می شود و بطری را می توان خارج کرد.

از ممحصولات این نوع قالب گیری در کجا استفاده می شود؟

از کاربردهای معمول این دسته می توان به اکثر محصولات توخالی پلی اتیلن، لیوان های پلاستیکی، بطری های شیر، بطری های شامپو، مجرای خودرو، قوطی های آبیاری و قطعات صنعتی توخالی مانند طبل، لوله، شلنگ، نی و قالب بندی قاب پنجره است.

 

قالب گیری کششی تزریقی  Injection Stretch Blow Molding

قالب گیری کششی تزریقی دارای دو روش اصلی مختلف است؛ فرآیند تک مرحله ای و دو مرحله ای.

تک مرحله ای : در فرآیند تک مرحله ای، ساخت پیش فرم و دمیدن بطری توسط یک دستگاه انجام می شود. نحوه ی کار در این نوع قالب گیری به گونه ای است که این فرآیند قدرت ایده آل برای پر کردن نوشیدنی های گازدار را افزایش می دهد.

مزیت این شیوه در تولید محصولات بسیار مناسب برای استفاده های کوتاه و کم حجم است. از آنجا که پیش فرم در کل فرایند آزاد نمی شود، ضخامت دیواره را می توان به گونه ای شکل داد که در هنگام دمیدن اشکال مستطیلی و غیر گرد، ضخامت یکنواختی را ایجاد کند.

از معایب آن محدودیت در طراحی بطری است. فقط یک نوع محصول بر پایه شامپاین برای بطری های گازدار می توان تهیه کرد.

 

دو مرحله ای : در فرآیند قالب گیری کششی تزریقی دو مرحله ای ، ابتدا پلاستیک با استفاده از فرایند قالب گیری تزریقی به صورت “پیش فرم” قالب گیری می شود؛ و پس از تولید، بسته بندی و خنک شدن در دستگاه قالب گیری ضربه ای با حرارت مجدد تغذیه می شوند.

مزیت این قالب گیری کششی حجم بالای تولید است همچنین محدودیت کمی در طراحی بطری دارد و برای بطری های استوانه ای، مستطیلی یا بیضی مناسب است. قالب های پیش فرم را می توان به عنوان یک قطعه کامل برای مرحله ی دمیدن به شخص ثالث فروخت.

اما مهم ترین عیب قالب گیری کششی هزینه بالای سرمایه است. فضای زیادی نیاز دارد، اگرچه به تازگی سیستم های کوچک تر نیز ساخته شده.