مقالات

gettyimages 1030277548 23120132029 مه پلاست پخش انواع ظروف دارویی مقالات

روش تولید و انواع درب بطری پلاستیکی

در این مطلب قصد داریم راجع به درب بطری های پلاستیکی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم، همانطور که بطری های پلاستیکی انواع و مدل های مختلفی دارد درب های آن نیز در مدل ها و ابعاد مختلف تولید و ساخته می شود تا برای پلمپ کردن بطری ها و ظرف های پلاستیکی استفاده شود. در حال حاضرشرکت‌های تولید کننده محصولات پلاستیکی با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته امروزی و بهره ‌گیری از شیوه‌های مختلف تولید، می‌توانند محصولات پلاستیکی و مشتقات آن را به شکل استاندارد تولید کنند.

یکی از نکات قابل توجه در تولید درب بطری پلاستیکی استفاده از مواد خام با کیفیت است. دو بخش اصلی در تولید درب‌های پلاستیکی وجود دارد که یک بخش مرتبط با تولید درب اصلی محصول بوده و بخش دیگر مربوط به چاپ لوگو بر روی درب است. مواد خام به کار رفته در تولید درب بطری پلاستیکی از نوع پلی اتیلن است که با استفاده از شیوه قالب‌گیری تحت فشار و یا دستگاه تزریق پلاستیک تولید می‌شود. هر کدام از شیوه‌های تولید درب بطری پت دارای مزایای مخصوص به خود است که می‌تواند برای صنایع مختلف دارای اهمیت باشد.

اگر شما هم جزء کسانی هستید که می خواهید با کیفیت ترین درب بطری را هنگام خرید انتخاب کنید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

درب پلی اتیلن چیست ؟

درب پلی اتیلن چیست ؟

به درب های که برای مواد شوینده به کار می روند درب های پلی اتیلن گفته می شوند، و در سایزهای 28، 30 و 38 تولید می شوند و دارای مدل های گوناگونی می باشد مانند :

 • درب پلی اتیلن دو تکه
 • درب پلی اتیلن قفل کودک
 • درب پلی اتیلن فوم دار

 درب بطری پلاستیکی و پت در سایزها و مدلهای مختلف به شرح زیر می باشد :

 • درب فانوسی
 • درب قارچی
 • درب بطری شیرینگ
 • درب بطری پریفرم
 • درب بطری ساده
 • درب بطری آب معدنی
 • درب بطری چتری
 • درب بطری آسان ریز
 • درب بطری فیلیپ تاپ خروسی
 • درب بطری فیلیپ تاپ اردکی

فرق درب بطری شورت نک با نرمال نک چیست؟

تفاوت درب بطری شورت نک با نرمال نک در آب بندی و گاز بندی بطری ها است، که معولا به دلایل زیر از درب بطری های شورت نک استفاده می کنند، مثل:

 • سبک بودن
 • راحت باز و بسته می شوند
 • آب بندی و گاز بندی بهتر
 • با انواع دستگاه های درب بندی و خطوط پرکن هم خوانی دارد
 • رنگ بندی های متفاوت
 • امکان چاپ لوگو بر روی آن
gettyimages 1030277548 23120132029 مه پلاست پخش انواع ظروف دارویی روش تولید و انواع درب بطری پلاستیکی

نحوه تولید درب بطری پلاستیکی :

همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره شد، برای تولید درب بطری‌های پلاستیکی از دو روش قالب‌گیری تحت فشار و دستگاه تزریق استفاده می‌شود. امروزه بسیاری از شرکت‌ها با توجه به مزیت‌های استفاده از شیوه قالب ‎گیری تحت فشار ترجیح می‌دهند تا از این روش برای تولید درب‌ بطری پت استفاده کنند چرا که این شیوه می‌تواند باعث کاهش ۵۰ درصدی هزینه نهایی تولید شود ومحصولات با کیفیت را تولید نماید.

روش قالب گیری تحت فشار :

در روش قالب‌گیری برای تولید درب بطری پلاستیکی، مواد خام با کیفیت درون ترموست در قالب‌های از پیش گرم شده قرار داده می‌شود. این کار باعث خواهد شد تا زمانی که قالب با فشار به مواد درون درب وارد شود، مواد خام اولیه شکل و شمایل مورد انتظار بگیرد. طبق آمارهای منتشر شده و همانطور که از قبل گفته شد استفاده از تکنولوژی قالب‌گیری تحت فشار باعث خواهد شد تا هزینه نهایی تولید به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند وهمچنین مزیت دیگر این شیوه افزایش کیفیت محصولات تولیدی است و این روش در حال حاضر یک تکنولوژی شناخته شده در سراسر جهان است.

روش دستگاه تزریق پلاستیک :

فرآیند قالب گیری تزریقی تولید درب های پلاستیکی بطری ها به این صورت است که دانه های بسپارهای گرمانرم و گرماسخت پس از ورود به دستگاه بر اثر حرارت ذوب شده و با اعمال فشار توسط ماردان در حال چرخش به مذاب یکنواختی تبدیل می شود که آماده ورود به حفره های تزریق جهت قالب گیری به شکل های مختلف است. پس از پایان مرحله قالب گیری، قالب خنک و سپس باز می شود.جهت تسریع این فرآیند در تهیه درپوش و درب بطری‌ها، از قالب‌هایی استفاده می شود که چندین حفره داشته باشد، به طوری که بتوان در هر دقیقه هزاران قطعه را با هم تولید کرد.

یکی از موارد با اهمیت در هنگام تولید درب بطری پلاستیکی به شیوه دستگاه تزریق، در نظر گرفتن پارامترهای قابل قبول برای انتخاب دستگاه است. در حقیقت دستگاه تولید درب‌های پلاستیکی موجود در بازار بر اساس قالب و تعداد حفره‌های آن انتخاب می‌شوند که از جمله‌ مهم‌ترین آن می‌توان به قالب ۲۴ کویته، قالب ۳۲ کویته و قالب ۴۸ کویته اشاره کرد.

هر کدام از ظرفیت‌های بیان شده برای تولید درب بطری پلاستیکی، دارای توانایی‌های مختلف است. به طور مثال قالب ۲۴ کویته توانایی تولید ۲۰۰ تن درب بطری را دارد که این میزان در قالب ۳۲ کویته به ۳۰۰ تن و در قالب ۴۸ کویته به بالای ۵۰۰ تن می‌رسد. وجود این تنوع در درب‌های بطری پلاستیکی باعث شده است تا صنایع امروزی بتوانند متناسب با نیاز خود خرید استاندارد و بهتری داشته باشند.

مزایای استفاده از شیوه قالب‌گیری تحت فشار چیست ؟

استفاده از شیوه قالب‌گیری تحت فشار که در حال حاضر به عنوان یک تکنولوژی شناخته شده در سراسر جهان برای تولید درب بطری پت مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند مزایای زیادی برای تولید کننده و مصرف کننده نهایی داشته باشد که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد و همچنین در این شیوه قالب‌گیری در صورت خرابی سیستم، تعمیر دستگاه در سریع‌ترین زمان ممکن و با کیفیت بالا امکان پذیر است.

 • کنترل کیفیت محصول تولیدی

یکی از موضوعات مهم در هنگام تولید درب بطری پلاستیکی، کنترل کیفیت محصول نهایی است. در شیوه قالب‌گیری تحت فشار به دلیل استفاده از سیستم پیشرفته، کنترل محصولات تولیدی بسیار آسان و به شکل اتوماتیک است. وجود یک چشم الکترونیکی باعث می‌شود تا وجود قطعات معیوب در سریع‌ترین زمان ممکن و با کیفیت بالا شناسایی شود. در این بین بدون توقف تولید، محصول معیوب کنار گذاشته می‌شود.

 • ذخیره قابل توجه انرژی

در شیوه قالب‌گیری تحت فشار، فرآیند تولید بطری با دمای پایین انجام می‌شود که این امر به نوبه‌ی خود باعث کاهش انرژی شده و هزینه نهایی را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. در بین شیوه‌های تولید درب بطری پت، این روش انرژی مصرف شده را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

 • افزایش زیبایی محصول

عدم وجود ناکارآمدی در تولید درب بطری پلاستیکی با استفاده از شیوه قالب‌گیری تحت فشار باعث ایجاد ظاهر زیبا خواهد شد. استفاده از این شیوه که در جهان مرسوم است، می‌تواند هزینه نهایی تولید را کاهش داده و باعث ایجاد محصول نهایی با کیفیت و استاندارد شود.

زمانی که صحبت از محصولات پلاستیکی با کیفیت می‌شود، شرکت‌های تولید کننده علاوه بر تولید این گونه محصولات باید به دنبال تولید درب‌های به صرفه نیز باشند. دو شیوه در تولید درب بطری پلاستیکی وجود دارد که روش تزریق دستگاه و قالب‌گیری تحت فشار از جمله محبوب‌ترین شیوه‌های تولید درب پلاستیکی است.

استفاده از روش قالب‌گیری تحت فشار می‌تواند مزایای زیادی برای مصرف کننده نهایی داشته باشد که در این مقاله به آن اشاره شده است. تمام مراحل بیان شده جهت تولید درب بطری‌های پلاستیکی با سرعت بالا و کمترین هدر رفت انرژی انجام می‌شود.

6a801a7b72fd625af7a1a9f8260b86e3 مه پلاست پخش انواع ظروف دارویی مقالات

ظرف دارو شیشه ای

ظرف دارو شیشه ای

ظرف دارو شیشه ای غالباً به دلیل خواصی که امکان استریل و قابلیت مشاهده محصول موجود در آن را دارد در بسته بندی های دارویی ترجیح داده می شود. طراحی و توسعه بسته بندی مناسب برای محصولات دارویی برای اطمینان از حمل و نقل ، ذخیره سازی و تجویز داروها بسیار حیاتی است.

بسته بندی دارویی عمدتا از پلاستیک یا شیشه ساخته شده است. در اینجا در مورد ظرف دارو شیشه ای بحث می کنیم که چگونه شیشه در بسته بندی دارویی استفاده می شود و استفاده از آن چه فوایدی دارد.

انواع بسته بندی ظرف دارو شیشه ای برای داروسازی

چندین دهه است که صنعت داروسازی از ظرف دارو شیشه ای برای تولید بسته بندی ایمن و مطمئن برای محصولات گسترده خود استفاده کرده است. این اعتماد کامل به این ظرف، به دلیل مزایای مختلفی است که ارائه می دهد. در طول سالها ، چهار نوع اصلی شیشه برای استفاده در بسته بندی دارویی تولید شده است.

 

نوع اول

شیشه بوروسیلیکات فوق العاده مقاوم است . این نوع شیشه از نظر شیمیایی بی اثر و بسیار مقاوم است. از مولکول های بور و آلومینیوم روی در شیشه بوروسیلیکات برای جایگزینی کاتیون های قلیایی و خاکی استفاده می شود و در نتیجه ظرف به اندازه کافی با دوام است که حاوی اسیدهای قوی و مواد قلیایی باشد .

استفاده شده در :

 • ویال های شیشه ای لوله ای
 • سرنگ های قابل پر شدن
 • کارتریج
 • آمپول
 • پارالترال حجم کم و معرف های تشخیصی

نوع دوم

شیشه سودا، و آهک تحت درمان، این نوع شیشه حتی از نظر شیمیایی بی اثرتر از شیشه بوروسیلیکات است. تصفیه گوگرد روی سطح شیشه سودا انجام می شود تا از هوازدگی بسته بندی که برای ایجاد آن استفاده می شود جلوگیری کند. استفاده شده در  :

 • بطری های تزریق شیشه ای

نوع سوم

ظرف سودا و آهک معمولی که نوع بسته بندی شیشه ای مشابه شیشه نوع دوم است ، اگرچه تصفیه نشده است و بنابراین مقاومت شیمیایی تقویت شده ای ندارد.

استفاده شده در :

 • بطری های شربت شیشه ای قالب زده

نوع چهارم

شیشه سودا و آهک معمولاً از این نوع شیشه ها فقط برای ایجاد بسته بندی محصولات در نظر گرفته شده برای استفاده خوراکی یا موضعی استفاده می شود.

 

رنگ ظرف دارو شیشه ای

معمولاً رنگ آمیزی ظرف دارو شیشه ای برای محافظت از محصولات در برابر اشعه ماورا بنفش است که می تواند عملکرد و اثر بخشی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. کهربا و قرمز متداول ترین رنگهایی هستند که برای جلوگیری از این اشعه های مضر استفاده می شوند.

مزایای ظرف دارو شیشه ای

استفاده از ظرف دارو شیشه ای در بسته بندی دارویی فواید زیادی دارد.

 1. مقاوم در برابر دما

شیشه در برابر دما فوق العاده مقاوم است. این خاصیت شیشه برای صنعت داروسازی بسیار ارزشمند است که محصولات آن اغلب باید در دمای خاصی نگهداری شوند تا اطمینان حاصل شود که صدمه ای ندیده و خصوصیات آنها بدون تغییر باقی مانده است. بنابراین می توان از شیشه برای حفظ دمای مطلوب محصولاتی که محصور می کند استفاده کرد.

 1. عدم واکنش شیمیایی

شیشه در برابر مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد. تنها ماده ای است که حتی اگر سطح خارجی آن در معرض سایر محصولات و مواد شیمیایی قرار گیرد ، خلوص محتوای آن را به خطر نمی اندازد.

 1. آلودگی

محصولات دارویی از مخلوطهای خاص و محاسبه شده مولکول تشکیل شده است. آلودگی احتمالی این محصولات خطر قابل توجهی را برای افرادی که این داروها درمان می کنند ایجاد می کند. بنابراین ، این خاصیت شیشه که  بسیار واکنش ناپذیری است ، برای استفاده در بسته بندی های دارویی فوق العاده مفید است.

 1. ایمن ترین مواد

انواع خاصی از پلاستیک ، ماده دیگری که معمولاً در بسته بندی دارویی استفاده می شود ، واکنش پذیر هستند. این بدان معنی است که نمی توان از آنها برای بسته بندی انواع محصولات دارویی استفاده کرد زیرا می توانند با محصولاتی که برای بسته بندی طراحی شده اند واکنش نشان دهند. دانشمندان قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین گزینه بسته بندی ، احتمال واکنش های احتمالی را بررسی می کنند. از آنجا که شیشه غیر واکنشی است ، اغلب به عنوان ایمن ترین گزینه انتخاب می شود.

 1. از بین بردن باکتری

شیشه همچنین می تواند به راحتی عقیم شود و با درجه حرارت بالا بدون دنتوراسیون ، از بین بردن باکتری ها و میکروب ها روبرو شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از شیشه در بسته بندی دارویی این است که مانند انواع خاصی از پلاستیک (که می تواند ماده شیمیایی به نام بیسفنول A یا BPA را نشت کند) نشت نمی کند. گفته شده است که آلودگی محصولات دارویی به BPA می تواند بر مغز و فشار خون تأثیر منفی بگذارد. در حالی که هنوز مطالعات بالینی برای تأیید این ارتباط بین نشت BPA و نتایج ضعیف سلامتی انجام نشده است ، انتخاب شیشه به عنوان ماده بسته بندی دارویی این خطر را از بین می برد.

سرانجام ، ظرف دارو شیشه ای دارای چندین ویژگی بارز دیگر است که به عنوان یک ماده بسته بندی دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال ، شیشه نه تنها سخت و بادوام است ، بلکه می توان آن را به راحتی برچسب زد و به شکل ها و اندازه های سفارشی قالب زد.

 

آیا در آینده از ظرف دارو شیشه ای استفاده می شود ؟

شیشه به عنوان یک ماده بسته بندی دارویی فواید زیادی دارد. در حالی که برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند که سیستم بسته شدن شیشه ای که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد ، منسوخ می شود زیرا دانشمندان به دنبال موانع موثرتری برای محافظت از درمان های نجات دهنده زندگی هستند ، اما شیشه همچنان ماده اصلی در این بخش است. در آینده بسته بندی دارویی شاهد گزینه های سازگار با محیط زیست خواهد بود که شیشه بازیافت شده مورد توجهی است.

در حال حاضر تمرکز بر توسعه ظروف دارویی قوی ، بادوام ، ایمن و پایدار وجود دارد. و همچنین برخی از  بطری های قرص ، سرنگ و سایر محصولات دارویی احتمالاً تا دهه های آینده به شیشه اعتماد خواهند کرد.

ظرف دارو شیشه ای یا پلاستیکی

ظروف دارویی نقش مهمی در حفظ ثبات و کیفیت محصولات دارویی دارد تا هنگام استفاده بیماران از آنها ایمن و مثر باشند. بنابراین انتخاب نوع مناسب مواد بسته بندی برای استفاده بسیار مهم است ، به خصوص اگر در تماس مستقیم با محصول باشد. ظروف دارویی نباید تأثیر نامطلوبی بر روی محصول بگذارد ، به همان اندازه نیز مهم است که اطمینان حاصل شود محصول هم خواص بسته بندی را تغییر ندهد و بر عملکرد محافظتی آن تأثیر نگذارد .

شیشه و پلاستیک مواد اولیه بسته بندی برای صنعت داروسازی هستند اما هر دو مزایا و معایب خود را دارند. بسیاری از داروها هنگام بسته بندی در شیشه و پلاستیک به خوبی عمل می کنند. اینکه شیشه یا پلاستیک به خوبی یک ماده فعال را تحمل می کند ، به ترکیب آن بستگی دارد. داروها باید در مراحل اولیه و در بهترین حالت هنگامی که آزمایشات بالینی با بسته بندی اولیه آغاز می شود ، با دقت بررسی شوند.

داروساز باید اطمینان حاصل کند که تمام فعل و انفعالات احتمالی بین محتویات و بسته بندی، ثبت شده و از نظر خطر ارزیابی می شود. در مقابل تمام مزایا استفاده ظرف دارو شیشه ای ، پلاستیک یک ویژگی ضد شکستگی و سبک بودن دارد و بسته به شرایط مورد نیاز انعطاف پذیر ، نرم یا سخت ساخته می شود ، قابلیت انعطاف پذیری تنها ویژگی برجسته ی پلاستیک در مقابل شیشه است . هنگام انتخاب یک ظرف پلاستیکی مناسب ، مهم است که دارو جامد یا مایع باشد و نحوه توزیع ، مصرف آن به چه صورت است .

platic eating bacteria 1 مه پلاست پخش انواع ظروف دارویی مقالات

باکتری های تولید کننده ی پلاستیک

تصور دنیای بدون پلاستیک خیلی مشکل است. پلاستیک ها بعنوان یک صنعت قوی، از اتومبیل ها گرفته تا علم پزشکی در جهان شناخته شده اند. در حدود ۷۵ بیلیون پوند پلاستیک هر ساله توسط صنایع پلاستیک سازی تولید می شود و هر ساله در آمریکا ۵۰ میلیون تن پلاستیک تولید می شود. پلاستیک ها دارای مزایای زیادی هستند چرا که پلیمرها را می سازند و اغلب مقاومت شیمیایی بالایی دارند و کاملا با دوام و پایدارند. لذا در جامعه صنعتی ما نقش مهمی دارند.
دلیل اصلی تخریب پذیر نبودن پلاستیک ها، وجود مواد با وزن مولکولی بالا‌، طویل بودن طول مولکول پلیمر و پیوند قوی بین منومرهای آنها می باشد.
سوزاندن پلاستیکها یک راه مبارزه با تجزیه ناپذیری آنهاست ولی این روش گران و خطرناک است ضمن این که مواد شیمیایی مضر از قبیل اسید هیدروکلریک و نیز سیانید هیدروژن در طول سوخته شدن پلاستیکها آزاد می شوند.
زباله کردن پلاستیک ها یک راه دیگر است اما این روش نیز اشکالاتی دارد:
اول اینکه تقسیم بندی زباله های پلاستیکی بدلیل رنج وسیع آنها مشکل است، ثانیا محدوده کاربردی زباله های پلاستیکی بسیار اندک است.
یکی از راههای مطمئن و کم هزینه در تخریب پلاستیک های تجزیه ناپذیر استفاده از land fill هاست. landfill شاید به معنای ریختن زباله ها در زمین های خارج شهری باشد. ۴۰% از ۷۵ بیلیون پوند پلاستیک تولید شده با استفاده از lanfill ها تخریب شدند. اما این روش نیز اشکالات خاص خود را دارد.
پلاستیکهای تجزیه ناپذیر یک مشکل اکولوژیکی مهم به شمار می آیند. هر ساله صدها هزار تن پلاستیک به محیط زیست دریایی، ریخته می شود و یا در مناطق اقیانوس انباشته می شوند و باعث می شود تقریبا یک میلیون جانور دریازی به علت خفه شدن در انبوه پلاستیک، از بین بروند.
البته در سال های اخیر تلاشهای قانونی برای رفع پلاستیک های غیر قابل تجزیه افزایش یافته است.
واژه زیست تخریب پذیر یا Biodegradable به معنی موادی است که به سادگی توسط فعالیت موجودات زنده به زیر واحدهای سازنده خود تجزیه شده و در محیط باقی نمانند. استانداردهای متعددی برای تعیین زیست تخریب پذیری یک محصول وجود دارد که عمدتا به تجزیه ۶۰ تا ۹۰ درصد از محصول در مدت دو تا شش ماه محدود می گردد که این استاندارد در کشورهای مختلف متفاوت است.
تولید پلیمرهای زیستی توسط طیف وسیعی از موجودات زنده مثل گیاهان، جانوران و باکتری ها به دلیل بنیان طبیعی آنها و قابلیت تجزیه توسط سایر موجودات، جایگاه خاصی دارد. برای بهره برداری از این پلیمرها در صنعت دو موضوع باید مورد توجه قرار گیرد:
الف: دید محیط زیستی
این مواد باید سریعا در محیط مورد تجزیه قرار گیرند، بافت خاک را بر هم نزنند و به راحتی با برنامه های مدیریت زباله و بازیافت مواد ازمحیط خارج شوند.

ب: دید صنعتی
این مواد باید خصوصیات مورد انتظار صنعت را از جمله دوام و کارایی را داشته باشند و از همه مهم تر، مرقون به صرفه باشند.

بطور معمول امروزه سه نوع از پلاستیک های تخریب پذیر وجود دارد:

Photodegradable plastics
پلاستیکهای قابل تخریب توسط نور، بدلیل اینکه ظرف مدت چند هفته و یا چند ماه براثر تابش فرابنفش ساختار پلیمریشان تجزیه می شوند، پلاستیک های سودمندی هستند. اما مشکل این پلاستیک ها این است که بسیاری از landfill ها فاقد نور خورشید هستند و لذا مقداری از این پلاستیک ها همواره به صورت تجزیه ناپذیر باقی می ماند.

Starch_linked plastics
دسته دوم از این پلاستیک ها، پلاستیک هائی با زنجیره های نشاسته است. این پلاستیک ها اغلب در تهیه پلاستیک های کیف یا کیسه های مغازه به کار می رود که از اجتماع تکه های کوچک پلی اتیلن با اتصالات نشاسته ساخته می شوند. نظریه موجود درباره تخریب این پلاستیک ها این است که باکتریهای موجود در خاک با حمله به نشاسته ها و لایز کردن قطعات پلیمری باعث تخریب این، پلاستیک ها می شوند. البته قطعات پلیمری ممکن است از فعالیت این باکتریها جلوگیری کنند. فقدان نور و اکسیژن در landfill ها ممکن است اغلب باعث تضعیف باکتریهای هضم کننده نشاسته شود.
پلاستیک ها با زنخیره های نشاسته از پلاستیک های موجود ضعیف تر هستند، به همین منظور از مقدار بیشتری پلی اتیلن و ذرات تجزیه پذیر در ساخت آنها استفاده می کنند.

Bacterial plastics
دسته سوم، پلاستیک های تجزیه پذیر جدید و خیلی مفید هستند، چرا که عمل آنها در بکارگیری باکتریها بعنوان یک بیوپلیمر است. در سال Bacterial plastic ,1925یا پلاستیک های زیستی در انستیتو پاستور کشف شد که در آنجا به مقدار زیادی باکتریهای پلیمری بنام poly –B– hydroxyalkanoate (PHA) & poly –B– hydroxybutyrate (PHA) سنتز می شد.
PHB شامل هزاران مولکولهای هیدروکسی بوتیرات است که از انتها به یکدیگر متصل شده اند. PHB ها در باکتریها، چربی هایی درون سلولی هستند همانند بافت های چاق ما. از استخراج PHB ها در شرایط نامتعادل، یک مقدار زیاد کربن، یک منبع انرژی، یک فاکتور رشد محدود کننده و دیگر عوامل داریم. PHB کربن و منبع انرژی در طول گرسنگی باکتری، مصرف می کند و یک نقش مهم در بقاء میکرو ارگانیسم در شرایط سخت نظیر کمبود مواد غذایی محیط، فشار اسمتیک و تابش اشعه فرابنفش دارد. استخراج بالای PHA در طیف انبوهی از میکرو ارگانیسم ها شامل گونه هایی از Syntrophomonas Pseudomonas، Alcaligenes genera، Clostridium نشان داده شده است. البته تمام میکرو ارگانیسم ها واجد PHA نیستند. بعنوان مثال انترو باکتری ها و برخی گونه های سیانو باکتری ها فقط درصد اندکی از کل آنها تولید PHB می کنند.
نقل از یک منبع دیگر: PHA ها عموما از زیر واحد بتا هیدروکسی آلکانوات و به واسطه مسیری ساده با سه آنزیم از استیل کوآنزیم A ساخته شده و معروف ترین آنها پلی هیدروکسی بوتیرات(PHB) می باشد.
در سال ۱۹۷۰ شرکت انگلیسی ICI در هنگام بحران نفت شروع به مطالعه بر روی اینگونه باکتریهای پلیمری کرد، چرا که در آن زمان تقریبا تمام پلاستیک های معمول در بازار از محصولات پتروشیمی و ذغال سنگ تولید می شد، که البته غیر قابل بازگشت به محیط بودند.
تحقیقات محققان شرکت ICI نشان داد که PHB اغلب دارای بسیاری از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی است که پلاستیک های پتروشیمی واجد آنها هستند.
بعنوان مثال: نقاط ذوب، کریستاله شدن، وزن مولکولی و استحکام قابل انعطاف و نیز پلی پروپیلن شبیه آنها.
امتیاز مهم PHBها بر دیگر انواع پلاستیک های قابل تجزیه این است که، منشأ بیولوژیکی دارند و بصورت کامل و طبیعی از بین می روند.
باکتریها می توانند PHB را بطور کامل به آب و دی اکسید کربن تجزیه نمایند. در حقیقت تخریب پذیری طبیعی پلاستیک ها، با منشأ PHA باعث استفاده آنها در صنعت پزشکی شده است. کاربرد این پلاستیک ها در پزشکی این گونه است که پلیت های ساخته شده از PHA در بدن انسان می تواند، در بهبود شکستگی استخوان موثر باشد. نکته جالب این است که پس از بهبود استخوان پلاستیک ها به آرامی در بدن انسان تجزیه می شوند. PHA ها اغلب برای تجزیه شدن به شرایط محیطی ویژه ای نیاز ندارند، چنانکه تحت هر شرایطی به سرعت تجزیه می شوند. PHA ها یک تکنولوژی مهمی هستند چرا که شیمیدان ها قادر خواهند بود با تغییر دادن محیط کشت رشد باکتریها، عوامل فیزیکی و شیمیایی تولید شده توسط باکتریها را کنترل نمایند. PHB پلیمری است که از چهار مونومر کربن ساخته شده است، و هنگامی که گلوکز بعنوان ماده زمینه استفاده می شود، توسط باکتری تولید می شود. رشد باکتری درValerate ، یک اسید چرب ۵ کربنی را ایجاد می سازد که منجر به تولید PHV می شود لذا PHV از ۵ مونومر کربن تشکیل شده است. یک کوپلیمر شبیه PHB-PHV که تقریبا از ۲۰ درصد PHV و ۸۰ درصد PHB تشکیل شده است می تواند در اغلب موارد گلوکز و اسید والریک را به داخل محیط کشت بیفزاید. کوپلیمر PHB-PHV بسیار مهم و ویژه است چرا که قوی تر و انعطاف پذیرتر از پلیمر PHBاست. جایگزینی پلاستیک ها با منشا PHA به جای پلاستیک های تخریب پذیر می بایست از بعد آزمایشگاهی به بعد صنعتی (تولید توسط گیاهان) حرکت نمایند. تولید پلاستیک های PHA مستلزم، یافتن باکتری های تولید کننده این مواد است باکتریهائی که به روش ارزان منابع کربن نظیر گلوکز و اتانول را تأمین نمایند. تنها گونه های باکتریایی اندکی واجد این دو معیار هستند، یکی از این گونه ها Alcaligenes eutrophus می باشد. A eutrophus بزودی توسط شرکت ICI به منظور تولید کوپلیمر شناخته می شود و با نام تجاری Biopol بصورت بسته بندی عرضه می شود. ICI به منظور تولید کوپلیمر از باکتری مراحل مختلف را استفاده می کند. باکتریA. eutrophus ابتدا در یک محلول غنی از گلوکز و والریک اسید رشد داده می شوند.
محیط کشتی که باکتری ها رشد می کنند در آن تهی از نیتروژن و واجد مواد مغذی ضروری می باشد. با افزودن یک پلیمر فورمینگ به محیط کشت، مستقیما به کوپلیمر تبدیل می شود. کوپلیمر سپس بصورت گرانول هایی در پیکره سلولی باکتری ذخیره می شود ۸۰ درصد یا بیشتر از وزن سلول های باکتری معمولا شامل کوپلیمر است. در مرحله بعد معمولا با بکارگیری یک حلال قوی مثل کلروفرم داغ گرانول های کوپلیمری را از پیکره سلولی تخلیص می نماید. عصاره سلولی به منظور حفظ خصوصیات فیریکی و شیمیایی گرانول های می باید با دقت مراقبت شود. پس از خشک کردن عصاره سلولی در مرحله بعد با آسیاب کردن کوپلیمر آن را تبدیل به یک پودر یا قرص در می آورند که در نهایت در بسته بندی هایی نظیر بطری شامپو برای استفاده عرضه می شود.
ICI در حال حاضر سالانه حدود ۶۰۰ تن Biopol تولید می کند که در قیاس با برنامه تولید ۱۰۰۰۰۰ تن پلاستیک در سال خیلی اندک است. هزینه تولید این پلاستیک های تخریب پذیر،‌ تقریبا ۵ تا ۷ برابر هزینه تولید پلاستیک های معمولی پتروشیمی است. یکی دیگر از معایب پلاستیک ها با بنیان PHA این است که تنها برای کاربردهای ویژه ای بکار می روند. تحقیقات برای تولید PHA هایی که بتوانند در شرایط سخت نظیر دما و فشار بالا مقاومت داشته باشند، ادامه دارد. تاریخ کاربردی بیشتری برای این پلاستیک ها بتوان تصور کرد.
فقط پلاستیک های پتروشیمی قابلیت مفاومت در برابر دما و فشار بالا را دارند.
اخیرا با تحقیقات انجام شده در موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) آنها توانسته اند سایز مولکولهای PHA را توسط دستکاری ژنتیکی و استفاده از آنزیم کنترل نمایند. با دستکاری اندازه این پلیمرها می توانیم اندازه پلیمرهای تولیدی را به خوبی گسترش (بزرگتر) دهیم.
پس از باکتریها، متابولیت های گوناگون دیگری به عنوان پلیمرهای باکتریایی با ظرفیت و محتویات متنوع در حال کشف شدن هستند.
در حال حاضر با تحقیقات انجام شده قادر خواهیم بود که با کلون کردن مسیرهای بیوسنتز تولید باکتریهای PHA و انتقال آن به باکتریهای غیر تولید کننده PHA نظیر E.coli پلاستیک های زیستی جدیدی تولید نماییم.
مشکلات محیطی و اکولوژیکی پلاستیک های تجزیه ناپذیر موجود در جامعه ما، با ایجاد راهکارهای طبیعی قابل حل خواهند بود.
باکتریهای تولید کننده پلاستیک دارای امتیازات زیادی بر دیگر پلاستیک های تخریب پذیر دارند، از جمله اینکه بطور کامل تجزیه شده و محتویات آنها به آسانی مورد دستکاری سطوح مولکولی قرار می گیرند. اگر چه نواقصی از قبیل زمان بر بودن و پر هزینه بودن تولید از معایب آنها به شمار می رود. مشکل دیگر باکتریهای PHA شکننده بودن آنهاست که باعث شده در بسیاری از کاربردها مناسب نباشند.
با تلاشهایی که در علم و صنعت در دست انجام است، می توانیم به حفظ زمین کمک کنیم و آن را به یک مکان زیبا تبدیل کنیم.

خرده ریز خانه و آشپزخانه

در این بخش چند وسیله کوچک و مناسب برای استفاده در خانه و آشپزخانه را به شما معرفی می کنیم.

Plastic cleaning tools مه پلاست پخش انواع ظروف دارویی خرده ریز خانه و آشپزخانه

در این بخش چند وسیله کوچک و مناسب برای استفاده در خانه و آشپزخانه را به شما معرفی می کنیم.

تابلوها: یکی از تجهیزاتی که باعث زیباتر شدن دیوارهای منزل شما می شود تابلو ها هستند، در حال حاضر انواع تابلو در بازار مشاهده می شود.
شما می‌توانید با توجه به هزینه‌های در دسترس خود نمونه مناسبی از این تجهیزات را خریداری کرده و استفاده کنید.
برای مثال یکی از پرکاربرد ترین انواع تابلوها که فروش و خریداری آن در سرتاسر کشور به چشم می خورد تابلو فرش ها می باشند، اگرچه برخی از تابلو فرش های نفیس و دستبافت از قیمت بالایی برخوردار هستند اما شما می توانید با خریداری تابلو فرش های ماشینی، این وسیله را با قیمت کمتر و در طرح‌ های مختلف خریداری کنید.
انواع تابلو در هر منزل و با هر دکوراسیونی قابل استفاده خواهد بود و هیچ ممنوعیتی در محل بکارگیری آن ها وجود ندارد.

گیاهان گلدان ها:  اگر می خواهید ظاهر منزل شما با طراوت تر و آرامش بخش تر به نظر برسد می توانید از انواع گلدان ها و گیاهان استفاده کنید.
برخی از افراد به دلیل نداشتن وقت کافی برای رسیدگی به گیاه از آن استفاده نمی کنند، اما شما می‌توانید با توجه به میزان رسیدگی و ساختار منزل خود نمونه مناسبی از گیاهان را انتخاب کرده و استفاده نمایید.
برای مثال برخی از گیاهان رسیدگی بسیار کمی می‌خواهند و قابلیت رشد و نمو در هر آب و هوایی را دارند.
همچنین شما می توانید از گل ها و گیاهان مصنوعی نیز استفاده کنید این تجهیزات نیاز به هیچ رسیدگی ندارند تنها کافیست تا با گذشت زمان نسبت به گردگیری و نظافت گل ها اقدام کنید.
مجسمه ها: یکی از کاربردی ترین وسایل های تزییناتی که در هر منزلی قابل استفاده می باشد مجسمه ها هستند.
شما می توانید این مجسمه ها را در شکل ها و طرح های گوناگون مشاهده کرده و خریداری کنید.
این مجسمه ها در هر قسمتی از منزل شما قابل جایگیری خواهد بود همچنین هزینه خریداری این محصولات با توجه به نوع مجسمه متغیر می باشد.
اکثر مجسمه ها ساختاری بسیار محکم و مقاوم دارند به همین دلیل می‌توانید برای سالیان طولانی از آنها به همان شکل اولیه استفاده کنید.

خرده ریز خانه و آشپزخانه

فروش عمده لوازم پلاستیکی آشپزخانه

یکی از کاربردی ترین انواع ظروف که در هر منزل از آن استفاده می شود ظروف پلاستیکی هستند.
این ظروف پلاستیکی مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارند و برای حدود چند سال کاربرد خود را حفظ می‌کنند، از طرف دیگر اکثر ظروف پلاستیکی قیمت چندان زیادی نداشته و به راحتی قابل تهیه می باشند.
در حال حاضر شما می توانید در سطح شهر خود پلاسکوهای زیادی را مشاهده کنید که در اکثر این فروشگاه ها کلیه تجهیزات پلاستیکی قابل خریداری و دسترسی می باشد.
اگر می خواهید این ظروف را به صورت عمده و یکجا خریداری کنید می توانید به محله صالح آباد تهران سری بزنید.
در این مرحله خریداری انواع لوازم پلاستیکی به صورت عمده قابل انجام می باشد.

فروش عمده لوازم پلاستیکی آشپزخانه

چرا ظروف پلاستیکی برای محیط آشپزخانه مناسب تر است؟

بسیاری خانم های ترجیح می دهند تا از ظروف پلاستیکی در آشپزخانه و برای طبخ غذا استفاده کنند.
اصلی ترین مزیت این ظروف نسبت به ظروف پلاستیکی استیلی چینی و غیره وزن سبک آن می باشد.
تمامی ظرف های پلاستیکی در هر اندازه و با هر حجمی بسیار سبک و قابل حمل می باشند و شما می توانید آن ها را در جای جای آشپزخانه خود قرار دهید.
این ظروف مقاومت بالایی داشته و در اثر استفاده های طولانی مدت هیچ تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.
ظروف پلاستیکی در کنار مقاومت زیبایی منحصر به فرد خود را نیز دارند به همین دلیل ظاهری شیک و زیبا در آشپزخانه شما ایجاد خواهند کرد.
امروز تولید کنندگان سعی کرده اند تا اکثر نیازمندی‌ های افراد به ظروف مختلف، را با استفاده از پلاستیک بسازند با توجه به این موضوع شما می توانید هر نوع ظرف پلاستیک را خریداری کنید.

چرا ظروف پلاستیکی برای محیط آشپزخانه مناسب تر است؟
یکی از نکات مهم در زمینه استفاده از ظروف پلاستیکی در آشپزخانه این است که در صورت خراب شدن این ظروف شما می توانید با هزینه های نه چندان زیاد آن ها را جایگزین کنید.

پخش عمده پلاستیک با تنوع، طرح و رنگ

خریداری انواع ظروف پلاستیکی به صورت عمده و در تعداد بالا از فروشگاه های فعال پلاسکو امکان پذیر نمی باشد و شما باید به کارخانه ها تولیدی در این زمینه سری بزنید.
در حال حاضر بسیاری از کارخانه ها، فروش محصولات خود را با تخفیفات استثنایی و هزینه‌ های کم به صورت عمده به سرتاسر کشور انجام می دهند.
یکی از نکات مهم که خریداران در هنگام این ظروف پلاستیکی باید به آن توجه کنند این است که کیفیت تمامی محصولات خریداری شده را قبل از فروش بررسی کنند.
امروزه شما می توانید در بازارهای کشور لوازم پلاستیکی وارداتی که ساخت خارج از کشور هستند را نیز مشاهده کنید این تجهیزات وارداتی نیز کیفیتی مشابه با نمونه‌ های داخلی دارند اما اصلی ترین تفاوت آن ها در قیمت شان می باشد.
معمولاً تجهیزات پلاستیکی خارجی قیمت بیشتری نسبت به نمونه های داخلی دارند.
توجه داشته باشید که محصولات پلاستیکی تنها به ظرف و ظروف و وسایل تزئیناتی خلاصه نمی شود و امروزه بسیاری از تجهیزات استفاده شده در علم پزشکی و درمان بیماری ها با استفاده از پلاستیک تولید شده‌اند با توجه به این موضوع خریداری این تجهیزات با کیفیت مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.

پخش عمده پلاستیک با تنوع، طرح و رنگ

ایجاد ست رنگی در آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم ترین بخش های هر منزل به شمار می‌رود که در آن بسیاری از فعالیت های انسان رقم می خورد.
توجه به تجهیزات استفاده شده در این بخش عاملی مهم می باشد.
یک آشپزخانه شیک تاثیرات زیادی در زیبایی منزلتان دارد. اگرچه امروزه برخی از وسایل های استفاده شده در آشپزخانه همانند یخچال ماشین لباسشویی ماشین و ظرفشویی از قیمت زیادی برخوردار هستند اما شما می توانید با خریداری برخی وسایل تزییناتی و ظروف ارزان قیمت، زیبای آشپزخانه خود را چند برابر کنید.
برای مثال یکی از مناسب ترین تجهیزات برای استفاده در هر آشپزخانه ظروف پلاستیکی می باشند این ظروف قیمت چندان زیادی نداشته و در هر رنگ و هر طرحی قابل خریداری می باشد، شما می توانید با خریداری رنگ مشخصی از این ظروف پلاستیکی یک ست زیبا در آشپزخانه خود ایجاد کنید.
علاوه بر ظروف پلاستیکی استفاده از ظروف چینی و شیشه ای نیز گزینه مناسبی خواهد بود.
ست کردن لوازم آشپزخانه کار بسیار سختی نیست و این فرایند در هر آشپزخانه با هر دکوراسیونی قابل اجرا می باشد.
شما می توانید با مراجعه به شبکه‌های اینترنتی دکوراسیون های مختلفی از آشپزخانه ها را مشاهده کرده و از آن ها ایده بگیرید.

ایجاد ست رنگی در آشپزخانه

دسته بندی های لوازم پلاستیکی آشپزخانه

لوازم پلاستیکی استفاده شده در آشپزخانه ها در دو دسته اصلی قرار می گیرند.
اولین دسته لوازم بهداشتی و مربوط به نظافت می باشد برای مثال جارو سطل زباله قوطی مواد شوینده و غیره. این وسایل نقش بسیار مهمی در حفظ نظافت آشپزخانه و سایر قسمت‌های منزل شما خواهند داشت توصیه می شود تا وسایل پلاستیکی نظافتی استفاده شده در منزل خود را بعد از گذشت زمان معین تعویض کنید.
این وسایل نظافتی قیمت زیادی نداشته و به راحتی قابل خریداری می باشند.
دسته بعدی ظرف و ظروف پلاستیکی می باشد.
شما می توانید انواع ظروف پلاستیکی در هر طرح و هر رنگی را در بازار مشاهده کرده و خریداری کنید همانطور که در قسمت های قبل هم گفت این ظروف پلاستیکی بسیار مقاوم و ماندگار می باشند.
توجه داشته باشید که برای خریداری ظروف پلاستیکی در آشپزخانه خود از مرغوب‌ ترین نوع این تجهیزات استفاده کنید.
زیرا امروزه برخی از ظروف و تجهیزات ساخته شده از پلاستیک به دلیل داشتن برخی از آلاینده های شیمیایی قابل استفاده برای طولانی مدت نمی باشند.