تجزیه پلاستیک

لاستیک ها را معمولا در دسته موادی که تجزیه ناپذیر هستند قرار میدهند. برخی از این مواد حتی قابل بازیافت نیز نمی باشد. البته تجزیه مواد پلاستیکی کاملا غیر ممکن نیستند. اما به طور کلی زمان بسیار زیادی برای ای مورد نیاز است. و طی این زمان مواد سمی نیز به محیط انتشار میابد. بهتر است با شناخت بهتر این مواد جهت جلوگیری از مشکلات آینده کوشا باشیم. در ادامه این مطلب به برسی زمان مورد نیاز برای تجزیه پلاستیک ها خواهیم پرداخت.

اهمیت تجزیه برای پلاستیک ها :

چرا باید برای ما تجزیه پلاستیک ها اهمیت داشته باشد؟ باید گفت که بیشترین تولیدی صنعتی به دست انسان ، مواد مرتبط با پلاستیک ها میباشد. و همچنین یکی از بیشترین موارد استفاده از پلاستیک ها ظروف یکبار مصرف است. این مواد سال های بسیار زیادی باقی میمانند. از این رو در طبیعت حذف و یا تجزیه نمیشوند. پس در آینده ای نه چندان دور منظره ای زیبا از پرواز پلاستیک ها به جای پرندگان در هر جای دنیا خواهید دید.

تأثیر جنس پلاستیک ها در تجزیه آن :

جنس پلاستیک ها تأثیر زیادی در تجزیه آن داشته است. مواد تشکیل دهنده آن ها دارای ثبات بسیار بالایی میباشد. همچنین مواد مورد نیاز برای مصرف باکتری ها و عوامل بیولوژیکی مرتبط با تجزیه را ندارد. از طرف دیگر این پلاستیک ها مقاومت بالایی در برابر خورندگی دارند. این ویژگی ها که از جنس پلاستیک ایجاد شده است باعث بروز مشکل جدی تجزیه ناپذیری آن ها شده است.

سهم روزانه تولید پلاستیک :

سهم تولید روزانه یک ماده به تقاضا برای آن در ارتباط مستقیم میباشد. به طور کلی پلاستیک ماده است که از آن کالا هایی با کاربرد های بسیار مختلف و متنوع ساخته می شود، پلاستیک ممکن است سخت یا نرم و یا شفاف، کدر یا مات باشد. لذا در بسیاری از موارد قابل استفاده میباشد. این به این معناست که تعداد عظیمی از آن روزانه تولید و استفاده میشود. اما تجزیه پلاستیک چند سال طول میکشد؟ هزاران نوع از پلاستیک در دنیا وجود دارد که از آن ها برای کاربرد های مختلف استفاده می شود.

از ساخت اسباب بازی و دمپایی گرفته تا تولید محصولات مرتبط با علم پزشکی. ماده خامی که پلاستیک از آن ساخته می شود در واقع همان نفت و گاز است. ترکیب سوخت های نفت و گاز با اکسیژن و یا در برخی موارد گاز کلر، می تواند انواع پلاستیک را تشکیل دهد. ریشه کلمه پلاستیک از کشور یونان می آید. Plastikos به معنی انعطاف پذیر است که به علت مقاومت زیادی که پلاستیک دارد و وزن پایین آن به پلاستیک نسبت داده شده است.

علت تجزیه ناپذیری مواد پلاستیکی :

به طور کلی هر زباله ای در مدت زمان مشخص تجزیه میشوند. این به دلیل ساختار آنهاست. تجزیه نشدن پلاستیک ها در مدت زمان زیاد به علت ساختار شیمیایی آن ها میباشد. چرا که پلاستیک به ذرات کوچک تبدیل و وارد خاک و بافت حیوانی و در نهایت چرخه غذایی انسان میشود همین امر باعث میشود که در مدت زمانی طولانی  مشکلاتی برای سلامت انسان ها ایجاد میکند. این به این معناست که حتی تجزیه این مواد بعد از سال های زیاد باز همکاملا به محیط بر نخواهد گشت. در ادامه در خصوص این مورد بیشتر توضیح داده شده است.

مشکل مهم پلاستیک :

مشکل مهم پلاستیک ها ، عدم تجزیه بیولوژیکی و شیمیایی ان است. که باعث مضر بودن آن برای طبیعت می شود. البته امروزه پلاستیک ها را عموماً با مواد قابل بازیافت میسازند. لذا با انتقال این مواد به چرخه مصرف تا حدی از بروز مشکلات جلوگیری شده است. بسیاری از پلاستیک های ظروف یکبار مصرف از این مواد تشکیل شده اند. در زیر اهمیت بازیافت پلاستیک ها را مشاهده میکنید.

اهمیت بازیافت مواد پلاستیکی :

اهمیت اصلی بازیافت برای این مواد به دلیل زمان مورد نیاز برای تجزیه پلاستیک ها برای محیط زیست میباشد. از طرفی هم یکی از مهمترین موارد مرتبط با بازیافت پلاستیک صرفه جویی در هزینه ها میباشد. مواد تولید شده از پلاستیکی این قابلیت را دارد که چندین بار بازیافت شود و بالطبع این روزها با پیشرفت علم توانسته ایم روش صحیح بازیافت را آموزش دهیم و استفاده کنیم .چنان که در گذشته های دورتر میدیدم که پلاستیک رو می سوزاندند و همین سوزاندن سبب شده بود گازهای سمی و مضری از آن ها خارج شود که برای سلامتی انسان و محیط زیست بسیار مضر و آسیب پذیر بوده است.